Przeskocz do treści

ŚZŻAK Okręg Małopolska wobec sprawy reparacji

Dotyczy zaangażowania wszystkich europosłów w sprawę reparacji wojennych od Niemiec.

My zgromadzeni na corocznym opłatku, zarówno szeregowi członkowie jak i będący członkami władz statutowych Światowego Związku apelujemy do Pana Premiera, aby spowodował uruchomienie wszelkich dostępnych środków nacisku na rząd niemiecki w sprawie rozpoczęcia wypłaty odszkodowań za II wojnę światową. Uważamy iż taki nacisk powinni też wspierać wszyscy polscy europosłowie zasiadający w europarlamencie.

Proponujemy, aby każdy polski europoseł na zakończenie swojej wypowiedzi w europarlamencie wypowiadał następujące zdanie: "A poza tym uważam, że Niemcy muszą wypłacić Polsce reparacje wojenne za popełnione w czasie II wojny światowej zbrodnie ludobójstwa na ponad 5 mln polskich obywateli, za grabież i zniszczenie całego kraju". Żaden z europosłów, który nie będzie stosował tej maksymy, nie powinien być wybrany na kolejną kadencję.

Ta sama zasada powinna dotyczyć posłów i senatorów RP. Sprawa odszkodowań nie powinna dzielić Polaków, a wprost przeciwnie powinna ich łączyć. Musimy reparacje wyegzekwować od Niemców, bo tego wymaga sprawiedliwość i pamięć milionów naszych obywateli zamordowanych w okrutny sposób. Jest to po prostu nasz obowiązek. Sprawa reparacji wojennych nie jest tylko sprawą rządu, jest sprawą każdego Polaka. A ich wypłacenie będzie prawdziwym epilogiem II wojny światowej.

W wypadku dalszego odrzucania naszych roszczeń przez Niemcy, proponujemy zatrudnić duże amerykańskie kancelarie prawne. Niemcy nie mogą dłużej pozostawać bezkarne i muszą odpowiedzieć materialnie za popełnione zbrodnie.

Grzegorz Surdy - prezes Okręgu Małopolska ŚZŻAK
Krzysztof Bzdyl - członek Prezydium Okręgu ŚZŻAK