Przeskocz do treści

Ukraińcy są już dzisiaj Wielkim Narodem

miroslawborutaMirosław Boruta

21 lutego w gościnnych pomieszczeniach kawiarni „Cudowne Lata” (ul. Garncarska 5) mieliśmy okazję, my Polacy jak i Ukraińcy przeżyć niezwykłe chwile podczas spotkania z filmem „Silniejsze niż broń”, pierwszym pełnometrażowym filmem grupy ukraińskich dokumentalistów „Babilon ‘13” i jednym z twórców dzieła. Organizatorem spotkania był Klub Ukraiński w Krakowie.

20150221kuwkJak pisze p. Karolina Pszczoła, autorka polskich napisów do filmu: „Co może być silniejsze od broni palnej, koktajli Mołotowa i rzucanej kostki brukowej? Dokumentaliści z grupy Babilon ‘13 wiedzą, że ich kamery. Kamery, które rejestrują i pokazują światu prawdziwe oblicze ukraińskiej rewolucji i trwającej na wschodzie wojny. Film zbudowany z krótkich epizodów, miniaturowych scen i ludzkich opowieści, stanowi kronikę walki o godność i wolność. „Silniejsze niż broń” to swoisty dziennik Majdanu – wydarzeń, jakie miały miejsce w centrum Kijowa od listopada 2013 do końca lutego 2014 roku, uzupełniony o kadry z okresu zbrojnego konfliktu w Donbasie: obronę lotniska w Doniecku oraz historię żołnierza z batalionu Azow. To dokumentalny zapis strzałów, ognia oraz łzawiącego dymu; ludzkich łez, potu i krwi przelanej w ciągu ostatniego roku na Ukrainie. Może silniejsze niż broni są nie tylko kamery. Może tą nadzwyczajną siłą są (nie)zwykli ludzie, którzy tuż obok nas walczą o swoje jutro”.

20150221snbA co pozostanie po projekcji? Emocjonalne wspomnienie o narodzie ukraińskim, który dojrzał by wybrać, narodzie ukraińskim, który potrafił pokazać, że niepodległość od Rosji warta jest, by oddać za nią życie (fot. p. Mirosław Boruta).

Gdy patrzy się na te sceny radości, mobilizacji, walki czy żałoby - widzi się wysiłek Ukraińców – widzi też Polskę z lat 1980-1981 – choć w swej ofierze poniesionej i wciąż ponoszonej Ukraińcy są już Wielkim Narodem. Oby Ich walka skończyła się sukcesem, oby...