Przeskocz do treści

Uroczystości na Hali Łabowskiej

elzbietaserafinElżbieta Serafin

6 września 2014 roku na Hali Łabowskiej w Ziemi Sądeckiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców, bo walczyli o Polskę wolną, niepodległą. Ksiądz Władysław Gurgacz pragnął być między tymi młodymi chłopcami, którzy służyli Ojczyźnie, był ich przewodnikiem duchowym, kapelanem.

20140906es1Schwytany przez komunistów, osadzony w więzieniu na Montelupich w Krakowie został zamordowany 14 września 1949 roku na podwórku więziennym tzw. „strzałem katyńskim”- w tył głowy. Po aresztowaniu komuniści fotografowali go z pistoletem w ręku, by go upokorzyć, poniżyć, pokazać jak przestępcę, fałszowali zeznania. Według wspomnień świadków, którzy byli na procesie – ksiądz Władysław Gurgacz wypowiedział m.in. te słowa: „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”.

20140906es2Mszę Świętą na Hali Łabowskiej celebrował już po raz 16-sty ksiądz Henryk Michalak. Wspominając księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN mówił m.in.: ”Pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność za ich miłość do Narodu, Kościoła i Ojczyzny , bo nasz Naród chciał być wolny, niepodległy, suwerenny… Dlatego kiedy mówię o ich miłości takiej, do której zaprosił Jezus Chrystus, to jest tu miejsce na najpiękniejsze słowo – to są nasi bohaterowie… To przy tych chłopcach młodych, żyjących w lesie w warunkach okrutnych była Polska, Polska prawdziwa.  W sercu księdza Gurgacza, kapelana tych ludzi była Polska… Dzisiaj kiedy staję tu z wami to proszę Boga by byli zbawieni, aby ofiarę ich życia przyjął Chrystus. Pragnę modlić się za naszą ukochaną Polskę by była suwerenna i niepodległa, bo pomruki niedźwiedzia ze wschodu są niebezpieczne… Z nadzieją i wiarą w miłość Boga powiadam - Jeszcze Polska nie zginęła, bo pamiętamy!”

20140906es3W tej pięknej uroczystości uczestniczyło wielu księży. Byli też harcerze, Grupy  Rekonstrukcji Historycznej z Podhala i Krakowa, a także świadkowie tamtych dni, osoby, które miały bezpośredni kontakt z księdzem Władysławem Gurgaczem, m.in. p. Stefan Kulik, który był łącznikiem w oddziale i składał przysięgę w obecności Stanisława Szajny i Księdza. Muzyczną oprawę stworzył świetnie brzmiący chór „Immaculata”.

14 września 2014 roku, w 65. rocznicę zamordowania Księdza w krakowskim  Parku im. dr Henryka Jordana odbędą się uroczystości połączone z odsłonięciem pomnika Księdza Władysława Gurgacza, na które zapraszał obecny na Hali Łabowskiej Prezes Parku, p. Kazimierz Cholewa.

Zapraszam Państwa do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/6Wrzesnia2014es