Przeskocz do treści

W hołdzie polskim lotnikom…

Rafał Bednarczyk

W nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku na polach w miejscowości Nieszkowice Wielkie rozbił się samolot Liberator B24 wraz z siedmioosobową polską załogą, zestrzelony przez niemiecki nocny myśliwiec. Cała załoga zginęła. Samolot wracał do bazy we Włoszech po dokonaniu zrzutów nad powstańczą Warszawą. W 69-tą rocznicę tego wydarzenia okoliczni mieszkańcy, jak co roku, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających bohaterską śmierć lotników polskich, którzy ryzykowali życiem by pomagać warszawskim Powstańcom. Bohaterską śmierć ponieśli wtedy: kapitan Zbigniew Szostak oraz Jerzy Bielicki, Stanisław Daniel, Tadeusz Dubowski, Stanisław Malczyk, Wincenty Rutkowski i Józef Witek.

Na wzgórzu, w miejscu gdzie rozbił się samolot, stoi krzyż i pomnik upamiętniający to wydarzenie. Z tej okazji - 14 VIII 2013 - odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem miejscowego Proboszcza, pocztów sztandarowych, kombatantów, a także młodzieżowy program artystyczny. Podczas uroczystości, nad miejscem zdarzenia, przeleciał samolot z pilotami Aeroklubu Krakowskiego, zrzucając z samolotu wiązankę kwiatów, jako hołd dla tragicznie zmarłych pilotów. Po chwili wystartowali także piloci z Małopolskiego Klubu Paralotniowego, by także uczcić to wydarzenie.

Zapraszam do oglądnięcia materiału z pokazów naszych kolegów paralotniarzy, okraszonego wspaniałą muzyką Fryderyka Chopina.


http://www.youtube.com/watch?v=1iXCQ5vtJuQ