Przeskocz do treści

Warszawo walcz!

tomaszkorneckiTomasz Kornecki

Jednostki frontowe, artyleria lotnictwo. Około dwudziestu tysięcy dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy. Przeciwko nim 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej z czego zaledwie co 10 posiadał broń. Ale Polacy mieli coś czego nie mieli okupanci. Sens walki o najwyższe wartości wolność i godność. O 17.00 1. sierpnia wybiła godzina W. „Warszawo walcz!”.

pomnikpowstaniaRozkaz o wyznaczeniu tej właśnie godziny został wydany tego samego dnia o godz. 7.00, a padł z ust Komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, płk. dypl. Antoniego Chruściela „Montera”. Tak naprawdę jednak walki rozpoczęły się już około 14.00 na Żoliborzu. W Śródmieściu Północ i na Woli około 16.00. Warszawa powstaje. Hotel Victoria na ul. Jasnej zdobyty przez Powstańców staje się siedzibą Sztabu Okręgu Głównego AK (fot. Wikipedia: Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie). Tego dnia polscy żołnierze zdobywają: magazyny żywności i mundurów przy Stawkach, koszary w budynku szkoły św. Kingi przy ul. Okopowej, Wojskowy Instytut Geograficzny w Al. Jerozolimskich, gmach Miejskich Zakładów Komunikacyjnych na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, najwyższy budynek w mieście – Prudential przy Placu Napoleona oraz budynek Dyrekcji Kolei u zbiegu Targowej i Wileńskiej na Pradze. Dużą przestrzeń Powstańcy zdobywają na Starym Mieście. Warszawiacy przyłączają się do walk, budują barykady, kopią rowy.

Dowódca niemieckiego garnizonu Warszawy, gen. por. lotn. Reiner Stahel, stwierdza, iż straty w ludziach 1 sierpnia wynoszą 2 tys. żołnierzy po stronie polskiej i 500 żołnierzy po stronie niemieckiej. Można przyjąć, iż każdego dnia w Powstaniu zginęło mniej więcej tyle osób, ile w czasie zamachu na Światowe Centrum Handlu w Stanach Zjednoczonych (za: http://www.1944.pl).