Przeskocz do treści

Wspieraj naszych, nie daj się ogłupiaczom!

Anna Dąbrowska*

Właśnie podniosłam spod furtki reklamówkę sieci KAUFLAND -należącej do niemieckiej grupy Schwarz, podobnie, jak sieć sklepów Lidl. Zwrócił moją uwagę tekst z pierwszej strony. Sporej wielkości litery krzyczą do polskich klientów: „ODBIERZ FLAGĘ. Wspieraj naszych!”

Nikt już nie ma złudzeń, że w marketach dają coś za darmo, więc szukam małych liter, które wskażą, jak mam wspierać „naszych”. Już w następnej linijce wyjaśniono mi, że: po pierwsze – muszę w dniu 16 czerwca - tego dnia nasi grają z nimi – muszę zrobić w Kuflandzie zakupy na min. 100 zł; po drugie – pokazać paragon w punkcie info; po trzecie – odebrać flagę, by móc wspierać polską drużynę. Łatwo i przyjemnie, ale… z jakiego powodu mam płacić za polską flagę, niemieckiej firmie min. 100 złotych, skoro mogę kupić w sklepie lub zamówić przez Internet za kwotę od 17 do 60 zł. w zależności od wielkości i materiału?

20160615adksdOdpowiedź jest prosta i zawarta w hasełku reklamowym: WSPIERAJ NASZYCH!

Polacy naród emocjonalny. Zwłaszcza jeśli chodzi o te sportowe emocje. Przeczytają, wejdą, zakupią i kolejną stówką wspomogą niemiecki biznes. Przy okazji, mogą pomachać przed telewizorem najdroższą w swoim życiu polską flagą, w dodatku w dobrym nastroju, bo przecież wszystko dla wsparcia naszych!

Nieźle sobie to marketingowcy grupy Szwartz wykombinowali, zwłaszcza, że mają też swoje sklepy w Czechach, Chorwacji, Rumunii i na Słowacji. Drużyny tych krajów również czekają na wsparcie a flagi w hurcie to w Chinach „groszowy” wydatek…

Swoją drogą, ani przed 3 maja, ani przed 11 listopada nie ma podobnych akcji w niemieckich sieciówkach. Ciekawe dlaczego, wszak flagi pewnie jeszcze tańsze niż w trakcie EURO 2016?

* Autorka jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Tekst i ilustracja za: http://warszawskagazeta.pl/felietony/anna-dabrowski/item/3903-wspieraj-naszych-nie-daj-sie-oglupiaczom