Przeskocz do treści

ZdezINFORMOWANI

Trudno wyobrazić sobie życie bez mediów. Internet stwarza nam niewyobrażalne wcześniej możliwości zdobywania informacji w błyskawicznym czasie. W ciągu kilku sekund możemy uzyskać dostęp do najnowszych wiadomości ze świata, czy też za pomocą portali społecznościowych utrzymywać ciągłą łączność ze znajomymi. Wszystkie te doświadczenia spotęgowane zostały dodatkowo przez pandemię koronawirusa, w wyniku której właściwie z dnia na dzień zmuszeni byliśmy przenieść się do świata wirtualnego. Pociąga to za sobą liczne zagrożenia, z których nierzadko nie zdajemy sobie sprawy. Treści rozpowszechniane w sieci bardzo często nie są wiarygodne, uległy modyfikacji lub też są po prostu fake newsem. Rozpoznanie w mediach prawdy od kłamstwa jest umiejętnością trudną, a przy tym znajdującą się zupełnie poza spectrum zainteresowania i nauczania w szkołach. Łatwowierna i mało doświadczona młodzież staje się więc obiektem manipulacji. Bezkrytycznie i bezmyślnie rozpowszechnia fałszywe informacje, nie poświęcając nawet czasu na zweryfikowanie ich wiarygodności.

Problem ten dostrzeżony został przez grupę licealistek z Łodzi i Krakowa, które poprzez kampanię społeczną – „zdezINFORMOWANI” pragną uświadamiać swoich rówieśników o różnorodnych technikach manipulacyjnych oraz sposobach umożliwiających rozpoznanie prawdy od spreparowanej informacji. Umiejętność wcale nie banalna, a tak kluczowa w dzisiejszym świecie, gdzie wszelakiego rodzaju teorie spiskowe są modne i powszechnie dostępne.

Projekt funkcjonuje głównie na mediach społecznościowych. „ZdezINFORMOWANYCH” można więc odszukać na Facebook’u czy Instagram’ie, gdzie publikowane są różnego rodzaju infografiki, w sposób przystępny objaśniające zagadnienia z zakresu technik manipulacyjnych. Na uwagę zasługują również publikowane na Spotify podcasty oraz dodatkowe materiały znajdujące się na stronie https://zdezinformowani.com gdzie do tej pory ukazały się artykuły dotyczące kwestionowania autorytetów, efektu potwierdzenia oraz wywiad z ekspertem - Patrykiem Zakrzewskim, będącym koordynatorem „Akademii Fact-Checkingu”, dzięki której już od ponad 4 lat organizowane są warsztaty z zakresu świadomego korzystania z mediów.