Przeskocz do treści

Ziemiaństwo polskie. Utracona elita narodu

miroslawborutaMirosław Boruta

13 maja w Salonie Gościnnym Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki odbyło się spotkanie z doktorem Marcinem Chorązkim, historykiem, pracującym w Biurze Edukacji Publicznej krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem spotkania było: "Ziemiaństwo polskie - utracona elita narodu (1939-1945)", a odbyło się ono w Sali Łuczniczej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (Macierz Lwów) przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27 (I piętro).

SDr Marcin Chorązki jest autorem książki "Ziemianie wobec wojny", której opis zamieszczamy za stroną ipn.poczytaj.pl:

"Zmierzch ziemiaństwa w Polsce to trudny czas II wojny światowej, konieczność odnalezienia się w warunkach okupacyjnej rzeczywistości i sprostania niesionym przez nią wyzwaniom.

Nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości nie spełniły się. Ziemiaństwo stało się pierwszą warstwą społeczną skazaną na zagładę przez rewolucję przyniesioną na bagnetach Armii Czerwonej.

ziemianiepodczaswojnyKsiążka Marcina Chorązkiego jest próbą naukowego opisu ostatnich lat ziemiaństwa w Krakowskiem. Poszukiwaniem odpowiedzi na szereg pytań związanych z postawami ziemian w tym czasie i okolicznościami, z którymi przyszło im się zmierzyć.

Autor, szeroko przedstawiając losy indywidualne, konsekwentnie osadza je w kontekście historycznym i mentalnym lat okupacji na ziemi krakowskiej. Dzięki temu w wielu miejscach ukazuje fakty i zjawiska przełamujące rozpowszechnione stereotypy.

Nie unikając tematów kontrowersyjnych, przybliża nam realia przeszłości nie tak bardzo odległej, ale niemal całkowicie zapomnianej".

W spotkaniu wziął również udział prof. dr hab. Stefan Taczanowski, którego dopowiedzenia o związkach rodzinnych z kilkoma bohaterami książki naszego Gościa były bezcennym uzupełnieniem wspaniałego wieczoru - spotkania z Piękną Polską, dziękujemy!

Poniżej linka do kilku pamiątkowych zdjęć:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/13Maja2013