Przeskocz do treści

20 marca – Krakowianie w obronie naszych szkół

Przemysław Leśniak

Ponad pół tysiąca osób zgromadziło się we wtorkowe popołudnie, aby pikietować pod Urzędem Miasta Krakowa. Na Placu Wszystkich Świętych zebrali się rodzice, związkowcy oraz wychowawcy i nauczyciele reprezentujący przedszkola, szkoły, domy kultury, miejskie ośrodki sportowe – ale przede wszystkim – reprezentujący dzieci.

20marca20124Zebrani pod krakowskim magistratem protestowali przeciwko polityce oświatowej władz miasta Krakowa. Wyrazili swój sprzeciw wobec dalszych cięć w – często niewystarczających już teraz – budżetach placówek szkolnych i wychowawczych, chaotycznej i nieprzemyślanej restrukturyzacji takich obiektów oraz masowych zwolnień pracowników. Rodzice i nauczyciele stwierdzali dobitnie, że dla miasta ważniejszy jest wynik finansowy niż dobro dzieci, czyli de facto niż dobro miasta, bo przecież to właśnie dzieci są jego  przyszłością.

Pikietujący zdają sobie sprawę z faktu, iż zmiany w krakowskiej oświacie są nieuniknione. Chcą jednak być traktowani jako jedna ze stron w dyskusji. Wyrażają też zrozumienie dla restrukturyzacji niektórych placówek, ale podkreślają, że musi to być proces długofalowy, poprzedzony wcześniejszymi konsultacjami społecznymi i debatami publicznymi.

20marca20126Do manifestujących wyszła na krótką chwilę zastępczyni prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych Anna Okońska-Walkowicz, została jednak przepłoszona przez zebrane na placu osoby.

Protestujący mieli liczne flagi i transparenty, nie można więc było przejść przez skrzyżowanie ulic Grodzkiej i Franciszkańskiej zupełnie obojętnie. Przystawały tam grupki turystów i samych mieszkańców, którzy nie wiedzieli wcześniej o pikiecie. Po godzinnej demonstracji, uczestnicy rozeszli się do domów zapowiadając jednak, że jeśli nie zostaną dopuszczeni do dialogu i dyskusji, to pojawią się pod krakowskim magistratem po raz kolejny.

A fotorelację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj: https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/20Marca2012