Przeskocz do treści

Bruksela: Prymas Belgii zaatakowany przez feministki

barbarahenkeBarbara Henke

W środę, 24 kwietnia, w jednej z sal konferencyjnych Brukselskiego Uniwersytetu, l'Université Libre de Bruxelles (ULB), miejsce miała debata na temat: „Bluźnierstwo: obraza, czy wolność słowa?” (fr. „Blasphème: offense ou liberté d'expression?”), której przewodniczył prymas Belgii, arcybiskup André-Joseph Léonard.

obliczanienawisci1Konferencję tę przerwało, jak informuje portal informacyjny „20 Minutes Online”, wtargnięcie kilku „aktywistek” feministycznej organizacji Femen (il. za: 20min.ch).

Były one półnagie, na piersiach wypisane miały hasła w rodzaju: „Moje ciało, moje zasady”. Polewały arcybiskupa wodą z małych butelek w kształcie figurek Matki Bożej, wołając: „Léonard, mamy  Ciebie dość!”!

obliczanienawisci2Incydent ten trwał około minuty, kobiety zostały wydalone z sali przez ochronę uniwersytetu. Prymas nie reagował na atak feministek. Pozostawał spokojnie w pozycji modlitewnej.

Znany jest on z konserwatywnej, czyli normalnej, zgodnej z nauką kościoła, postawy względem kwestii aborcji, eutanazji i praw par homoseksualnych, co jest mocno krytykowane przez silne belgijskie lobby homoseksualne, a także media publiczne.

obliczanienawisci3Ta sytuacja wyraźnie pokazuje jak „wolna” jest przestrzeń Unii Europejskiej, szczycącej się wolnością poglądów, wyznania, słowa. Coraz bardziej w przestrzeni publicznej, nawet w szkołach, widoczna jest dyktatura tzw. „liberalizmu”, pod przykrywką tolerancji i wolności.

W tej sytuacji od razu nasuwają się słowa Jana Pawła II, przemawiającego w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.