Przeskocz do treści

Histeryczna historyczka zagubiona w historii…

barbarahenkeBarbara Henke

... czyli historia powszechna po belgijsku

Powszechnie wiadomo, że nikt nie jest idealny i każdy ma prawo do pomyłek – „nawet” nauczyciel w szkole, czy wykładowca na uczelni. Zresztą, któż  nie zna słynnych „żartów zeszytów szkolnych”, wypełniających Internet, kalendarze itp. Osobiście wręcz lubuję się w tego typu żartach, sądziłam więc, że nic nie jest w stanie mnie rozśmieszyć, czy zbulwersować. Jednak myliłam się. Bowiem to, co usłyszałam w belgijskiej szkole podczas lekcji historii, przebija wszystko.

Przez ostatnie dwa dni lekcje prowadziła stażystka – studentka ostatniego roku Wydziału Historii, jednego z belgijskich uniwersytetów. Tematem lekcji był „stalinizm”. Słuchałam dość uważnie, chciałam bowiem wiedzieć, jak widzą Stalina „Ludzie Zachodu”. Od początku lekcji prelegentka była nieco zdenerwowana, mówiła zbyt szybko ale mimo to dość klarownie i ciekawie.

paktribbentropmolotowJednak pod koniec lekcji, podczas omawiania „Głównych konsekwencji reżimu stalinowskiego”, stażystka powiedziała: „W 1939 roku Stalin, chcąc zabezpieczyć się przed atakiem ze strony Hitlera doprowadził do podpisania Paktu Brest–Litovsk, dzięki temu Hitler zaatakował jako pierwszą Francję, co było początkiem II Wojny Światowej”. Myślałam, że się przesłyszałam, więc spytałam prelegentkę: „Przepraszam, a Pakt Ribbentrop–Mołotow i atak na Polskę we wrześniu 1939 roku?” (fot. Podpisanie paktu: Mołotow, za nim Ribbentrop i Stalin, za: Wikipedia). Na to zmieszana i skonfundowana stażystka odpowiedziała: „Być może, ale nie wiem.”

Zaskoczyła mnie nie tylko odpowiedź ale także brak reakcji ze strony nauczyciela historii, który obserwował sposób prowadzenia lekcji przez stażystkę. Być może spowodowane to było dzwonkiem, zapowiadającym koniec lekcji, jednak taki błąd na lekcji historii???

Zapytałam więc moich kolegów z klasy, jakie jest ich zdanie na temat tego, co powiedziała stażystka. O dziwo, większość z nich „wyłapała” tę  bzdurę z jej wypowiedzi oraz zauważyła jej brak kompetencji. Okoliczność ta wywołała również burzliwą dyskusję, w której udział wzięli także niektórzy nauczyciele.

Być może błąd tej wynikł jedynie za zdenerwowania stażystki, nie z braku wiedzy, jednak stanowisko uczniów w obliczu tego zdarzenia daje nadzieję na to, że młodzi w Belgii, tak jak wszędzie na świecie, będą mieli odwagę, a przede wszystkim ochotę, by dążyć ku prawdzie w każdej sytuacji i kreować w ten sposób otaczające ich społeczeństwo.

Dodaj komentarz