Przeskocz do treści

Już tylko Towarzystwo

miroslawboruta15Mirosław Boruta

Po trzecie, że badania naukowe w swoich dyscyplinach ochoczo i gorliwie będziecie uprawiać i rozwijać nie z chęci marnego zysku czy dla osiągnięcia próżnej sławy, lecz po to, by tym bardziej krzewiła się prawda i jaśniej błyszczało jej światło, od którego zależy dobro rodzaju ludzkiego…

To co pojawiło się na stronach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oznacza pewnie koniec coraz trudnej osiąganej jedności środowiska. Szczególnie bolesne jest przekłamanie w tłumaczeniu apelu na język angielski (Polish sociologists are alarmed...). Można niekiedy przymknąć oko na fanaberie, czy lansowanie pseudonauki, choćby z biedy lub "chęci marnego zysku" (czytaj grantów).

collegiumznanieckiegoSkończy się tym, że z nazwy pozostanie niewiele, bo ani to Polskie ani Socjologiczne, zostanie tylko Towarzystwo. A przywołanie postaci wielkiego Floriana Znanieckiego (fot. Collegium Znanieckiego - tablica pamiątkowa przy Ul. Szamarzewskiego w Poznaniu) przywiodło mnie do zaprezentowania Państwu encyklopedycznej notki: "Polski Instytut Socjologiczny (PIS), instytut naukowo-badawczy, założony w 1921 roku w Poznaniu przez Floriana Znanieckiego jako Instytut Socjologiczny, w 1927 roku zmienił nazwę na Polski Instytut Socjologiczny; w latach 1930–1939 wydawał kwartalnik "Przegląd Socjologiczny:; w 1945 roku reaktywowany w Łodzi, w 1951 roku zlikwidowany" (za: encyklopedia.pwn.pl).

No to dobrze... Zakładajmy PIS, bo warto być Polakiem, warto, by polskość trwała.

Stanowisko Towarzystwa w języku polskim:
http://www.pts.org.pl/aktualnosci/pl/1470/stanowisko-zarzadu-glownego-polskiego-towarzystwa-socjologicznego-w-sprawie-uchodzcow

(Od Redakcji): Zapytaliśmy czy jest jakieś stanowisko Zarządu Głównego w sprawie powrotu Polaków do Polski, choćby repatriacji z Kazachstanu. Dostaliśmy odpowiedź: Nie ma takiego stanowiska!