Przeskocz do treści

Królewski Kraków to okręt flagowy polskiej kultury

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa

Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w obronie funduszu na odnowę krakowskich zabytków

Królewski Kraków to okręt flagowy polskiej kultury, to perła w koronie, dlatego nie zgadzamy się na odbieranie przez rząd pieniędzy na renowację zabytków naszego miasta – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Michał Ciechowski - przewodniczący Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości - rozpoczynając krakowską akcję zbierania podpisów pod petycją do prezesa Rady Ministrów o zachowanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa

Stolica Małopolski corocznie otrzymuje z budżetu państwa ok. 42 milionów złotych na renowacje swoich zabytków. Środki te, będące w dyspozycji Kancelarii Prezydenta RP, rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a gwarantuje je ustawa o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.  Od przyszłego rząd zamierza zlikwidować Fundusz. Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekonuje ,że „Kraków już swoje dostał, nie ma już potrzeby, aby wspomagać dawną stolicę Polski specjalnym funduszem”. W parlamentarnej komisji finansów publicznych Platforma Obywatelska rozpoczęła już stosowne prace.

Sprzeciw wobec zamiarów rządu odnośnie likwidacji Funduszu wyrazili już krakowscy i małopolscy radni. Protestowali politycy i samorządowcy. Listy z petycja o utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków w Krakowie wystosowały także krakowskie środowiska naukowe oraz  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Zwracano uwagę, że względu na wiek oraz znaczenie, krakowskie zabytki, będące chlubą nie tylko Krakowa, ale całej Polski, wymagają systematycznej opieki, a nie jednorazowych działań renowacyjnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAForum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, w akcję obrony Funduszu chce zaangażować także mieszkańców Krakowa. Młodzi działacze rozpoczęli społeczną akcję zbierania podpisów pod petycją do premiera RP o zachowanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa.

U wylotu ul Szewskiej, od strony Plant stanął stolik, gdzie każdy może złożyć swój podpis pod petycją do prezesa Rady Ministrów o zachowanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa.  Podpisy można było składać we czwartek, piątek i sobotę (14-16 listopada) oraz można składać za pomocą strony: http://www.petycje.pl/petycjePodpisyLista.php?petycjeid=10101&podpis_rodzaj=1

Organizatorzy akcji zaapelowali do innych młodzieżówek w Krakowie o włączenie się w proces zbierania podpisów i do przejęcia po nich w dniach następnych opieki nad stolikiem. Michał Ciechowski czas trwania akcji uzależnia od odzewu na apel FM PiS. „Nie wykluczamy, że niezależnie o tego jak zareagują nasze koleżanki i koledzy z innych młodzieżówek, przedłużymy akcję. Już teraz po kilkunastu minutach widzimy, ze krakowianie chętnie składają swoje podpisy.”

Po zakończeniu akcji petycja wraz z podpisami zostanie wysłana do Premiera Tuska oraz do wiadomości Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Finansów.

Petycja do Premiera RP o zachowanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa

Kraków,14  listopada 2013 r.

Szanowny Pan
Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów

Kraków corocznie otrzymuje z budżetu ok. 42 milionów zł. na renowacje swoich zabytków. Środki te rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) zrzeszający ludzi zasłużonych dla polskiej kultury.

Od przyszłego roku Pański rząd zamierza zlikwidować Fundusz na renowacje zabytków Krakowa twierdząc, że „nie ma już potrzeby, aby wspomagać dawną stolicę Polski specjalnym funduszem”.
Przypominamy, że względu na wiek oraz znaczenie, krakowskie zabytki, będące chlubą nie tylko Krakowa, ale całej Polski, wymagają systematycznej opieki, a nie jednorazowych działań renowacyjnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMy niżej podpisani apelujemy o wycofanie się z planów likwidacji Funduszu na renowacje zabytków Krakowa. Dotychczasowe rozwiązania działają prawidłowo i dobrze służą polskiej kulturze.

Do wiadomości:
• Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
• Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
• Jan Vincent Rostowski – Minister Finansów

List skierowany do młodzieżówek krakowskich organizacji politycznych

Kraków,  dnia 14  listopada 2013 r.

Kraków corocznie otrzymuje z budżetu państwa ok. 42 milionów złotych na renowacje swoich zabytków. Środki te, będące w dyspozycji Kancelarii Prezydenta RP, rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a gwarantuje je ustawa o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.  Mechanizm ten, zdaniem wielu, także naszym, działa prawidłowo i dobrze służy zarówno Krakowowi, jak i polskiej kulturze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANiestety dochodzą nas niepokojące informacje dotyczące ewentualnych zmian zasad rozdzielania funduszy na renowacje zabytków. Jako mieszkańcy stolicy Małopolski, będący świadomi naszej historii i czujący się w obowiązku dbać o nasze historyczne dziedzictwo, sprzeciwiamy się planom zmian zasad dzielenia pieniędzy na opiekę nad krakowskimi zabytkami. Cieszymy się, że renowacja krakowskich zabytków odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uważamy, że dotychczasowe regulacje sprawdziły się. Zwracamy uwagę, że są one także pod kontrolą społeczną, którą sprawuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, zrzeszający wiele wybitnych i zasłużonych dla polskiej kultury i nauki osób. 
Sprzeciw wobec zamiarów rządu odnośnie likwidacji Funduszu na renowacje zabytków Krakowa wyrazili już krakowscy i wojewódzcy radni. Protestowali politycy i samorządowcy. Listy z petycja o utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania wystosowały także krakowskie środowiska naukowe oraz  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Chcemy włączyć się w akcję obrony krakowskich zabytków. Rozpoczynamy społeczną akcję zbierania podpisów pod petycją do premiera RP o zachowanie dotychczasowego sposobu finansowania odnowy zabytków Krakowa. Od dnia 14 listopada (czwartek) wystawimy w Krakowie na ulicy Szewskiej stolik, przy którym każdy będzie mógł złożyć swój podpis. Apelujemy do Was koleżanki i koledzy o wsparcie naszej akcji i aktywne włączenie się w proces zbierania podpisów.

Z poważaniem,

Michał Ciechowski
Przewodniczący Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości
Tel. do kontaktu w sprawie akcji – 698-993-718.