Przeskocz do treści

Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Wielkiej Brytanii

prezydentplZ okazji Dnia Edukacji Narodowej Szef Gabinetu Prezydenta RP, Minister A. Kwiatkowski podczas wizyty w Wielkiej Brytanii odwiedził Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Hanwell, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela. Minister przekazał dzieciom gry edukacyjne i książki od Pary Prezydenckiej. Po akademii zorganizowanej przez dyrekcję szkoły, minister rozmawiał z nauczycielami i rodzicami dzieci o potrzebach polskich szkół poza granicami kraju.

20161014ak2W niedzielę Szef Gabinetu Prezydenta wręczył, w imieniu Prezydenta RP, nauczycielkom zaangażowanym w propagowanie języka polskiego w Wielkiej Brytanii odznaczenia państwowe za działalność pedagogiczną na rzecz Polonii. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Janina Bytniewska wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą, a Złote Krzyże Zasługi nauczycielki: Maria Działowska, Grażyna Ross i Monika Sawicka-Wolna.

Po uroczystości minister Adam Kwiatkowski uczestniczył w polskiej mszy św. w intencji nauczycieli i pedagogów.

20161014ak1Następnie wziął udział w centralnych obchodach Dnia Nauczyciela organizowanych przez obchodzące w tym roku 75-lecie Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą. Minister odczytał list Pary Prezydenckiej skierowany do nauczycieli pracujących za granicą z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że liczy na to, że jeszcze w tym roku parlament uchwali prezydencki projekt ustawy przyznający uczniom szkół polonijnych prawo do polskich legitymacji szkolnych, które dadzą dzieciom uprawnienia do zniżek na przejazdy środkami transportu publicznego oraz na wejście do muzeów i parków narodowych.

Przedstawiciel Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą KPRP odwiedził polską szkołę w Thetford, aby dokonać oficjalnego otwarcia szkoły w nowym budynku oraz przekazać dzieciom upominki od Pary Prezydenckiej.

Tekst i zdjęcie za: http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,469,minister-adam-kwiatkowski-na-obchodach-dnia-edukacji-narodowej-w-wielkiej-brytanii.html