Przeskocz do treści

Msza Święta za spokój duszy śp. Romana Dmowskiego

agnieszkakomusinskaAgnieszka Komusińska

74 rocznica śmierci Romana Dmowskiego

6 stycznia 2013 roku o godzinie 10:30 w kościele pod wezwanie Świętego Krzyża w Krakowie odprawiona została Msza Święta za spokój duszy śp. Romana Dmowskiego oraz w intencji pomyślnego szerzenia idei jakiej hołdował ten wielki polityk przedwojennej Polski. Była ona celebrowana w rycie trydenckim.

romandmowskiZ okazji przypadającej 2 stycznia 74 rocznicy śmierci tego zasłużonego dla Polski przywódcy polskich narodowców warto przypomnieć o jego udziale w odrodzeniu państwa po latach niewoli. Dewizą, zarówno jego jak i całego środowiska politycznego skupionego wokół niego, stało się pozytywistyczne hasło „pracy u podstaw”, tak ważne dla kształtującego się, młodego państwa. W okresie zaborów, pytaniem nękającym szerokie masy społeczeństwa było „jak odzyskać Polskę?”, gdy została ona odzyskana, ukształtowało się nowe „jak tą Polskę utrzymać?”. Odpowiedź dał nam ten wielki myśliciel, ideolog: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.” Śmiało można nazwać go architektem niepodległej Polski.

Wśród jego wielu osiągnięć Romana Dmowskiego (fot. Wikipedia) wyróżnia się przede wszystkim przekonanie europejskich dyplomatów iż istnienie państwa polskiego jest kwestią kluczową w nowym, powojennym podziale terytorialnym Europy i zatwierdzenie w traktacie wersalskim granic Polski zgodnych z polskim interesem narodowym. 28 VI 1919 wraz z Ignacym Paderewskim podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

We współczesnej Polsce brakuje takich polityków i myślicieli, lecz przede niewiele jest wciąż ludzi, którzy chcieliby ideałom reprezentowanym przez Dmowskiego hołdować. Dlatego Msze za architekta niepodległej Polski odbędą się w wielu miastach Polski. Obecność na nich jest dla każdego patrioty wręcz obowiązkowa, ponieważ modląc się za osobę Romana Dmowskiego i powodzenie jego idei, modlimy się o Wielką Polskę.

Link do wydarzenia na facebooku: http://www.facebook.com/messages/conversation-id.343667605743217#!/events/112550915583286/?fref=ts

Dodaj komentarz