Przeskocz do treści

Pielgrzymka Ludzi Pracy do Czernej

adamzyzmanAdam Zyzman

19 stycznia odbyła się 31 Pielgrzymka Ludzi Pracy do klasztoru w Czernej koło Krzeszowic, gdzie przy grobie św. Rafała Kalinowskiego oddano hołd bohaterom i uczestnikom Powstania Styczniowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUroczysta msza św., krótki program artystyczny, złożenie kwiatów i modlitwa w kaplicy o. Rafała oraz na przyklasztornym cmentarzu – to główny program pielgrzymki kilkuset hutników z Nowej Huty i środowisk patriotycznych z Małopolski, którzy przybyli do klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, by w ten sposób oddać hołd nie tylko tym uczestnikom Powstania Styczniowego, którzy dostąpili godności świętości, jak o. Rafał Kalinowski, czy brat Adam Chmielowski, ale także innym uczestnikom walk o polską niepodległość spoczywającym na niewielkim przyklasztornym cmentarzu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa uwagę zasługuje choćby grób Aleksandra Błędowskiego, generała Powstania Listopadowego, który nosi ślady ocenzurowania napisów przez władze zaborcze, ale też groby żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy wyklętych i żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. – Ten cmentarz jest zapisem swego rodzaju sztafety pokoleń polskich patriotów, w którą wpisują się także organizatorzy „Solidarności” i konspiratorzy z okresu stanu wojennego – mówił Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności, witając uczestników pielgrzymki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA– Przeszłością żyją ci, dla których nieobojętny jest czas współczesny i przyszłość. To przeszłość pozwala rozumieć, co się dzisiaj dzieje i pozwala wziąć za to wszystko odpowiedzialność – podkreślał o. Ryszard Stolarczyk, przeor czerneńskiej samotni, witając przybyłych do klasztoru. – By żyć współczesnością konieczna jest, bowiem solidarna postawa wobec spraw wspólnych i wobec ojczyzny, tego z kolei się nie zrozumie, jeśli człowiek nie będzie miał zakorzenienia i umocowania w przeszłości, by wiedzieć, czym jest Polska i jakie są zobowiązania Polaka. Przychodząc do grobu o. Rafała Kalinowskiego oddajemy mu hołd nie tylko jako powstańcowi, jako zesłańcowi, ale także jako człowiekowi, który po powrocie z zesłania dalej dla tej samej Polski pracował podkreślając, że Polsce potrzebne jest więcej potu, niż krwi. Postawa o. Rafała mówi nam, że nie możemy stać i czekać aż inni coś za nas zrobią, ale powinniśmy działać, bo do nas należy Królestwo Niebieskie, do nas należy ta ziemia i państwo, i to jest nasza własność. To jest właśnie postawa obywatelska!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW tegorocznej pielgrzymce uczestniczył także inicjator tej tradycji, Zbigniew Ferczyk, który do dziś podkreśla, że inspiracją dla niego było wspomnienie z dzieciństwa, gdy na uroczystościach państwowych w latach II Rzeczypospolitej widywał kombatantów Powstania i szacunek, jaki im wówczas wszyscy okazywali. W imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” kwiaty na grobie o. Rafała złożył Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUczestnicy pielgrzymki z inicjatywy byłego kapelana krakowskich hutników, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wezwali wszystkie środowiska patriotyczne do zorganizowania obchodów 150 rocznicy stracenia na stokach Cytadeli Warszawskiej dyktatora powstania Romualda Traugutta oraz pozostałych członków Rządu Narodowego – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego, która przypada 5 sierpnia tego roku, a więc w przeddzień obchodów 100-lecia wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Na pożegnanie pielgrzymów zakonnicy poczęstowali wszystkich wyjątkowym klasztornym bigosem.

(Od Redakcji): Warto dodać, że w uroczystościach wzięli udział członkowie i sympatycy Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki oraz Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia trzech fotoreportaży z Czernej, autorami zdjęć są pp. Alicja Rostocka, Elżbieta Serafin i Józef Bobela (na zakończenie można obejrzeć także fotografie z wizyty na Polskiej Górze Przemienienia i parafii w Morawicy, którymi opiekuje się wspaniały ksiądz proboszcz, Władysław Palmowski. Szczególną intencją Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej w Nowej Hucie była pielgrzymka do grobu pierwszego przewodniczącego Klubu, śp. Wiesława Sidziny):
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/19Stycznia2014
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/19Stycznia2014es
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/19Stycznia2014jb