Przeskocz do treści

Pikieta w obronie więzionego Grzegorza Brauna!

agnieszkapiwar1Agnieszka Piwar

Zdjęcia w tekście nadesłał p. Adam Słomka.

2 sierpnia, w sobotę, o godz. 16:00 we Wrocławiu, przy ul. Świebodzkiej 2 - miał miejsce protest przed aresztem śledczym, w którym przebywa p. Grzegorz Braun. Znany reżyser filmów dokumentalnych został aresztowany 29 lipca. Wcześniej w jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję.

wobronniegrzegorzabrauna1Skazanie p. Grzegorza Brauna dotyczy absurdalnego procesu, ciągnącego się już siódmy rok! Reżyser występuje w nim jako oskarżony o pobicie kilku policjantów. Grzegorz Braun utrzymuje, że jest niewinny i ma na to dowody. Dostępne informacje na temat przebiegu procesu [np. nagrania z sali rozpraw] wyraźnie wskazują na stronniczość sądu oraz rażące nieprawidłowości.

wobronniegrzegorzabrauna2Tylko podczas jednej z ostatnich rozpraw pozbawiono p. Brauna jego podstawowego prawa do obrony – nie miał możliwości zadania pytań bardzo istotnemu świadkowi. Był nim jeden z oskarżających go byłych policjantów, który za przyzwoleniem sądu opuścił salę rozpraw, bo miał „do podpisania kontrakt za dwa miliony”. Kiedy reżyser zaprotestował wobec tych nieprawidłowości, najpierw został ukarany grzywną, a potem aresztem.

wobronniegrzegorzabrauna3Środowiska patriotyczne są zgodne, że nękanie p. Brauna, ma związek z jego bezkompromisową postawą, odwagą w mówieniu niewygodnej dla wielu prawdy i twórczością filmową. Jego dokumenty, takie jak „Towarzysze Generał”, „Poeta pozwany”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” czy „Transformacja. Od Lenina do Putina” są solą w oku dla panującego systemu. Nie ulega wątpliwości, że p. Grzegorz Braun został więźniem politycznym III RP.

Pikietę „STOP prześladowaniom Grzegorza Brauna” zorganizowały środowiska patriotyczne i niepodległościowe, m.in.: Stowarzyszenie Solidarni2010 i Solidarność Walcząca. Na jednym z portali społecznościowych powstał też profil wyrażający solidarność z reżyserem: Popieram Grzegorza Brauna / https://www.facebook.com/popieramBrauna