Przeskocz do treści

Podsumowanie działań Fundacji Pro – Prawo do życia

kingamaleckaprybyloKinga Małecka-Prybyło

Szanowni Państwo!

Zaraz po rozpoczęciu nowego roku, przesyłam krótkie podsumowanie wydarzeń, w które angażowała się Fundacja w mijającym roku. Chciałabym też złożyć Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku.

Głównym projektem Fundacji w roku 2015 była inicjatywa ustawodawcza „Stop aborcji” mająca na celu zagwarantować prawo do życia wszystkim poczętym dzieciom. Złożyliśmy w Sejmie (według wyliczeń Kancelarii Sejmu) 436 000 podpisów. Mimo to posłowie PO i lewicy postanowili, bez rozpatrywania, wyrzucić projekt do kosza i odrzucili go w pierwszym czytaniu. Projekt był przede wszystkim akcją społeczną. Na wielką skalę robiliśmy tym razem zbiórki uliczne, korzystając z megafonów dużej mocy. Kampania o tak dużym zasięgu utrwaliła pozytywne zmiany świadomości Polaków wobec prawa do życia wszystkich dzieci, od poczęcia.

podsumowaniedzialanKampania ustawodawcza toczyła się równolegle do kampanii prezydenckiej. Staraliśmy się połączyć te wydarzenia. Dodatkowo, po odrzuceniu przez Sejm projektu „Stop aborcji” przeprowadziliśmy kampanię „Sejm bez aborterów”, podczas której demaskowaliśmy posłów podających się za katolików, którzy głosowali za odrzuceniem projektu. W kilku przypadkach kampania okazała się skuteczna i wskazani przez nas posłowie znaleźli się poza Sejmem. Ogółem w roku 2015 zorganizowaliśmy 451 pikiet, 68 wystaw „Wybierz Życie”, 43 razy zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla 4123 gimnazjalistów i licealistów, a na 61 kursach dla prolajferów przeszkoliliśmy 591 osób

Profil Fundacji na Facebooku ma ponad 50 000 fanów. 70% z nich ma poniżej 34 lat. 61% to kobiety. W grudniu nasze posty miały ponad 2 miliony wyświetleń.

Przeciwnicy próbują powstrzymać akcje na rzecz prawa do życia różnymi metodami. Kampaniami oszczerstw w mediach, niszczeniem wystaw, donosami na policję i do prokuratury. W ciągu ostatniego roku mieliśmy 14 spraw sądowych, zdecydowana większość zakończyła się zwycięstwem. Jak pisałam w poprzednim mailu, w piątek, 18 grudnia odbyła się rozprawa apelacyjna przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie. Ogłoszenie wyroku odroczono do wtorku, prawdopodobnie pod wpływem informacji ze Strasburga, którą przekazał mecenas Jerzy Kwaśniewski, obrońca naszych kolegów. Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakaz podawania informacji o niemieckich aborterach, wprowadzony przez niemieckie sądy, narusza prawa człowieka. Nasza sprawa była analogiczna. Wygraliśmy. Jacek Kotula i Przemysław Sycz zostali uniewinnieni.

stopaborcjiNajzagorzalsi wrogowie życia znaleźli się poza parlamentem. Miały na to wpływ opisane wyżej kampanie. Skład Sejmu wybranego w październikowych wyborach, pozwala mieć nadzieję, że projekt chroniący wszystkie dzieci poczęte, wreszcie zostanie uchwalony. Aby to umożliwić przygotowujemy kolejną kampanię społeczną, połączoną z inicjatywą ustawodawczą, której zasięg powinien być znacznie większy niż poprzednich. Zamierzamy aktywnie działać w całej Polsce. Już za chwilę zaczynamy nowy, wielki nabór wolontariuszy i przystępujemy do ich szkolenia na kursach dla obrońców życia. Chcemy przeszkolić i przygotować do aktywności naprawdę wiele osób. W zeszłym roku w czasie zbiórki podpisów, tylko przez internet zgłosiło się do nas około 2.000 osób chętnych do pomocy.

Wszystkie te działania wymagają sporych nakładów finansowych, dlatego jesteśmy z całego serca wdzięczni dobrym ludziom, którzy wspierają naszą pracę, regularnie przekazując darowizny.