Przeskocz do treści

Pożyteczna lektura na jesienny czas

karolinagujdaKarolina Gujda

Ponieważ żyli prawem wilka, historia nigdy się o nich nie upomni – pisał przed laty Zbigniew Herbert o Żołnierzach Wyklętych. A jednak – po latach zapomnienia pamięć o Niezłomnych powraca. O ich sylwetkach, dramatycznych losach i zainteresowaniu, jakim cieszą się wśród  współczesnej młodzieży przeczytać możemy we wrześniowo-październikowym numerze „Polonii Christiany”. Warto sięgnąć po to pismo!

poloniachristiana34Bardzo cieszy fakt, że o Niezłomnych znów mówi się i pisze. Dwumiesięcznik „Polonia Christiana” uczynił Ich historie tematem przewodnim numeru.

Na łamach „PCh” autorzy w bardzo ciekawych tekstach przypominają o tych, o których przez wiele lat nie wolno było pamiętać, mówić, walczyć. Krzysztof Gędłek („Odzyskiwanie pamięci”) szuka odpowiedzi na pytanie, które w ostatnich miesiącach zadaje sobie wielu z nas: skąd wzięła się fascynacja Żołnierzami Wyklętymi i ogromne zainteresowanie ich sylwetkami, jakie możemy obserwować w Polsce w ostatnich miesiącach? Dlaczego o Niezłomnych, o których nie upominano się przez lata, teraz upomina się polska młodzież?

Jarosław Szarek zauważa „Historyczną schizofrenię” III RP – w wielu polskich miastach ulice noszące imię Żołnierzy Wyklętych krzyżują się z ulicami upamiętniającymi ich oprawców. Kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy? – pyta Szarek. A potem wskazuje winowajców.

Bardzo poruszający jest artykuł Jerzego Wolaka pt. „Ostatni żołnierze drugiej wojny światowej”. Autor opisuje dramat tych, dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku i którzy nie chcieli dostosować się do powojennej rzeczywistości. Leszek Żebrowski przypomina, jak w PRL niszczono pamięć Niezłomnych („Prawda przebija się powoli”), a Kajetan Rajski rozmawia z Andrzejem Pityńskim - synem Żołnierza Wyklętego. Andrzej Pityński wspomina dramatyczną historię swojej rodziny i dodaje:  – Dziękuję Bogu, że przyszedłem na świat w rodzinie partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Uczyłem się od nich, co znaczy „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Jestem dumny z moich rodziców i mojej rodziny, która walczyła o Polskę wolną i niepodległą, bez komuny i jej sługusów.

W numerze przeczytać znaleźć można dobre teksty o innej, równie ciekawej tematyce. „Ksiądz Lemański nie był pierwszy” – zdaje się mówić  Krystian Kratiuk – autor artykułu „Księża z księżyca”. Kratiuk przypomina historie kapłanów, który wdali się we flirt z liberalnymi mediami, nierzadko płacąc za to wysoką cenę.

Wrażenie robi też wywiad autorami filmu dokumentalnego „Być Koptem”. Maciej Grabysa i Michał Król opowiadają o dramatycznej sytuacji katolików żyjących w krajach arabskich. W rozmowie „Tragedia Koptów, aplauz Zachodu” mówią: Prześladowanie chrześcijan to wielki temat, który ze względu na obowiązującą poprawność polityczną wydaje się być celowo pomijany w mainstreamowych mediach. Ktoś porównał milczenie wobec prześladowań chrześcijan do milczenia amerykańskich Żydów podczas II wojny światowej wobec dramatu, jaki w tym czasie dotykał ich europejskich braci .

Interesująca jest też rozmowa z Grzegorzem Pabijanem, koordynatorem akcji Krucjaty Młodych „Nie wstydzę się Jezusa”. Usunięcie Agnieszki Radwańskiej z grona ambasadorów akcji wzbudziło wiele kontrowersji. Grzegorz Pabijan, rzeczowo i spokojnie, tłumaczy motywy decyzji, z którymi trudno się nie zgodzić.

Wrześniowo-październikowy numer „Polonii Christiany” pełen jest ciekawych tekstów, odważnych opinii i refleksji. To pożyteczna lektura na jesienne dni.

(Od Redakcji): Zapraszamy także na stronę internetową omawianego pisma: http://www.pismo.poloniachristiana.pl/spis_tresci,36,0,0,0,PCH,numer.html