Przeskocz do treści

Prawo winno zapobiegać przestępstwom

michalciechowskiMichał Ciechowski

Informacja prasowa

O konieczności podniesienie kar za pobicie ze skutkiem śmiertelnym oraz skierowania na ulice Krakowa większej ilości patroli policyjnych mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Andrzej Duda oraz radny miasta Krakowa Krzysztof Durek. Konferencja Prawa i Sprawiedliwości jest odpowiedzią na ostatnie, bulwersujące opinię społeczną, wydarzenia w Krakowie, gdzie  nasila się falą przemocy.

Obecnie obowiązujący Kodeks Karny za pobicie ze skutkiem śmiertelnym przewiduje karę od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Za pobicie, które skutkuje ciężkim, nieodwracalnym uszkodzeniem ciała - karę od 6 miesięcy do 8 lat. W praktyce, kary kwalifikowane jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym oscylują wokół 2 do 4 lat. Jeżeli skazany zachowuje się w więzieniu dobrze, wychodzi po połowie wyroku.

2013o0617adkd„To jest coś, co wzburza opinię publiczną, co jest zjawiskiem tzw. wtórnej wiktymizacji dla rodzin ofiar, ponieważ powtórnie to w nich uderza. To nie tylko śmierć osoby im najbliższej, ale potem wyrok, który nie tylko w ich poczuciu, ale w poczuciu każdego człowieka myślącego rozsądnie jest po prostu zwyczajnie niesprawiedliwy” – mówił Andrzej Duda.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że ostatnie, tragiczne wydarzenia w Krakowie, w tym śmierć 23 - latka zabitego maczetą na jednym z osiedli, są dowodem na to, że potrzebna jest nowelizacja Kodeksu Karnego. Dlatego sądy, prokuratura oraz policja muszą dostać do ręki lepsze narzędzia aby skutecznie bronić bezpieczeństwa obywateli.

Prawo i Sprawiedliwość wniosło projekt nowelizacji Kodeksu Karnego. Postuluje podwyższenie kar za zabójstwo, za pobicie, które skutkuje ciężkim uszkodzeniem ciała i utratą zdrowia. Chce, aby zmieniono kwalifikację za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, zwłaszcza jeżeli dzieje się to ze szczególnym okrucieństwem. Pobicie ze skutkiem śmiertelnym, w sytuacji gdy zachowanie sprawcy cechuje się szczególnym okrucieństwem, a w efekcie prowadzi do śmierci byłby traktowany jak zabójstwo.

Andrzej Duda przedstawił proponowane rozwiązania dotyczące kwestii związanych z kwalifikacją - pobicie ze skutkiem śmiertelnym:

- W przypadku, gdy dochodzi do trwałego, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka, proponujemy aby kara za ten czyn wynosiła od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, a nie jak dziś – od 6 miesięcy do 8 lat.

- Gdyby zaś skutkiem bójki lub pobicia była śmierć człowieka, sprawca podlegałby karze pozbawienia wolności, nie od 1 do 10 lat, ale od lat 2 do lat 12 albo karze 20 lat pozbawienia wolności. Tu sąd miałby wybór.

- Jeżeli jednak śmierć w wyniku bójki lub pobicia byłaby skutkiem działania sprawcy ze szczególnym okrucieństwem, wówczas sąd byłby zobligowany do skazania sprawcy na karę 20 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności albo na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a więc w istocie tak, jak przy zabójstwie.

Projekt ustawy, przewiduje m.in. wprowadzenie do obowiązującego katalogu obok istniejących kar 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności nowej kary 20 lat pozbawienia wolności. Chodzi o to, aby nie tylko zaostrzyć prawo, lecz również, aby umożliwić sądom zwiększenie wyboru spośród katalogu kar, jakie funkcjonują w kodeksie. Skazanego na dodawaną w kodeksie karę 20 lat pozbawienia wolności można będzie warunkowo zwolnić po odbyciu 12 lat kary.prawoisprawiedliwosc

Radny Krzysztof Durek, członek Komisji Praworządności, poinformował, że w Małopolsce jest 200 vacatów policyjnych. Zwrócił uwagę, że dobre prawo to jedno z narzędzi do walki z przestępczością. Konieczne jest także, aby na ulicach naszych miast pojawiło się więcej patroli policyjnych. Dziś jest ich za mało. Potrzeba więcej policjantów w terenie, na ulicach i osiedlach, a nie za biurkami w komisariatach.

„Jako radni Prawa i Sprawiedliwości będziemy wnioskować o znalezienie w budżecie miasta Krakowa środków na dodatkowe etaty policyjne. Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa zostało zachwiane. Oczekujemy także od władz miasta rzetelnej informacji co zamierzają w związku z tym zrobić”.

Relację filmową z konferencji przygotował p. Stefan Budziaszek:


http://www.youtube.com/watch?v=BLzpxi6gOUw