Przeskocz do treści

Premier Litwy – Polskie szkoły w kraju będą istniały, dopóki rodzice będą tego chcieli

Litwa chce zachować edukację w językach mniejszości narodowych - oświadczyła szefowa litewskiego rządu w rozmowie z TVP Wilno i zaznaczyła, że polskie szkoły w jej kraju będą istniały, dopóki rodzice będą tego chcieli.

Premier Ingrida Simonyte pozytywnie oceniła również pomysł, by w szkołach litewskich język polski był nauczany jako obcy zamiast rosyjskiego. "Chcemy zachować tę edukację, czyli stworzyć warunki do zachowania edukacji w językach mniejszości i rozwijanie ich kultur" - powiedziała Simonyte w wywiadzie wyemitowanym w czwartek.

Szkołę polską na Litwie „uda się zachować w takim stopniu, jakiego zapragną sami Polacy"

Według premier szkołę polską na Litwie "uda się zachować w takim stopniu, jakiego zapragną sami Polacy", ale zaznaczyła: "decyzja należy do polskich rodzin" (fot. 1 września w Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie, 01.09.2022 roku, fot. PAP/ Valdemar Doveiko). "Istnieją polskie szkoły o wysokim poziomie, których absolwenci nie mają żadnych problemów z kontynuowaniem edukacji, znalezieniem pracy czy integracją ze społeczeństwem. To wszystko jest kwestią jakości - powiedziała premier. Simonyte wskazała, że jeżeli uda się zachować wysoki poziom nauczania w szkołach polskich, "rodzice będą chcieli posyłać tam swoje dzieci".

Polski a nie rosyjski mógłby być drugim językiem obcym nauczanym w szkołach na Litwie

Premier Litwy Ingrida Simonyte wyraziła opinię, że język rosyjski mógłby zostać zastąpiony przez polski jako drugi język obcy nauczany w litewskich szkołach. Ingrida Simonyte pozytywnie oceniła dyskutowany od kilku tygodni w litewskiej przestrzeni publicznej pomysł, by w szkołach litewskich język polski był nauczany jako drugi język obcy zamiast rosyjskiego. Według danych Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu Litwy, rosyjski jako drugi język obcy jest w tym roku szkolnym najpopularniejszym językiem w szkołach. Wybrało go prawie 15 tys. uczniów klas szóstych.

Litewskie władze oświatowe zaleciły szkołom rezygnację z języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego

"Język polski na Litwie zna sporo osób, mamy polskie szkoty, w których pedagodzy mogą być odpowiednio przygotowani, by wykładać też w szkołach litewskich. Jest to więc kwestia możliwa do rozstrzygnięcia" - oceniła Simonyte. Wprowadzenie do szkół litewskich języka polskiego byłoby łatwiejsze niż języka hiszpańskiego, czy włoskiego. Szefowa rządu podkreśla, że "dzieci najczęściej wybierają język rosyjski nie dlatego, że tego pragną", ale dlatego, że nie mają innej opcji. Jej zdaniem, wprowadzenie do szkół litewskich języka polskiego "byłoby nie tylko korzystne, ale też znacznie łatwiejsze niż na przykład języka hiszpańskiego, czy włoskiego". Na Litwie jest około 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 12 tys. uczniów.

Tekst i zdjęcie za: https://twojapolonia.tvp.pl/66398430/premier-litwy-polskie-szkoly-w-kraju-beda-istnialy-dopoki-rodzice-beda-tego-chcieli