Przeskocz do treści

„Solidarność” poparła Andrzeja Dudę. Związkowcy wzywają do głosowania na kandydata PiS

wpolityceplZespół wPolityce.pl / TK / ansa / PAP

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” udzieliła we wtorek poparcia kandydatowi PiS na prezydenta Andrzejowi Dudzie. Obniżenie wieku emerytalnego, wyeliminowanie umów śmieciowych, podwyższenie płacy minimalnej - to niektóre postulaty z „Umowy programowej” podpisanej między Dudą a Komisją Krajową.

Komisja Krajowa zaapelowała też do członków i sympatyków „S”, członków ich rodzin i wszystkich, którym bliska jest idea społeczeństwa obywatelskiego, o poparcie Dudy. Według władz „S” program kandydata PiS jest najbliższy programowi związku, a umowa programowa jest gwarantem jego realizacji.

Umowę podpisano piórem przekazanym Piotrowi Dudzie przez śp. Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie z „Umową programową”:

W sposób szczególny kandydat wyborach na prezydenta RP Andrzej Duda deklaruje, że będzie prowadził politykę zmierzająca do: obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy; zapewnienia rodzicom wychowującym dzieci dodatkowe wsparcie; przywrócenie odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli i reformę szkolnictwa; skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenie wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych oraz wprowadzenie sprawiedliwego systemu podatkowego; zapewnienie wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej; wycofanie antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, szczególnie dotychczasowego czasu pracy i okresu rozliczeniowego; wyeliminowania stosowania śmieciowych umów oraz patologicznego samo zatrudnienia, a także tworzenia stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem. Wzmocnienia dialogu społecznego na szczeblu ogólnokrajowym, branżowym i zakładowym. Zwiększenia uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych, oraz obywatelskich wniosków ustawodawczych, tak aby nie mogły być odrzucone w pierwszym czytaniu.

Kandydat PiS zapewnił także, że będzie chciał przywrócić odpowiedzialność państwa za zdrowie obywateli. Zobowiązał się ponadto do skutecznej walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym do „zwiększenia progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych i wprowadzenia sprawiedliwego systemu podatkowego”.

20150505ad2Umowa mówi także o wprowadzeniu minimalnego wynagrodzenia na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wycofania „antypracownicznych” rozwiązań z Kodeksu pracy, m.in. dotyczących okresu rozliczeniowego czasu pracy, wyeliminowania tzw. umów śmieciowych i stworzenia stabilnych miejsc pracy chroniących przed ubóstwem, wzmocnienia dialogu społecznego, a także zwiększenia uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych oraz obywatelskich inicjatyw ustawodawczych (fot. PAP/Paweł Supernak).

Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. W ostatnich 25-latach „Solidarność” zawsze zabierała głos i wskazywała kandydata, na którego członkowie związku powinni głosować — skomentował podpisanie umowy przewodniczący Związku, Piotr Duda.

W tym temacie nic się nie zmieniło. Nie wyobrażałem sobie, że teraz będzie inaczej. To spotkanie jest spotkaniem historycznym. Po raz pierwszy jako Komisja Krajowa podpisaliśmy z kandydatem na prezydenta umowę programową. Oznacza to, że Andrzej Duda nie tylko mówi do nas, ale też podpisuje się pod umową programową i chce ją realizować. To jest dla nas najważniejsze — dodał szef Solidarności.

Szef NSZZ „Solidarność” odniósł się też do słów Bronisława Komorowskiego.

Ostatnio słyszeliśmy z ust Bronisława Komorowskiego, że żyjemy w wyjątkowo szczęśliwym kraju. Dla kogo szczęśliwym, dla tego szczęśliwym. Na pewno szczęśliwym dla tych, którzy nie chcą żadnych zmian. Dla tych ludzi, którzy chcą zbudować swój kapitał, Polski kapitał i polska gospodarkę na krzywdzie drugiego człowieka, na niskich kosztach pracy i my w tym temacie chcemy zmian. Te zmiany oferuje nam Andrzej Duda — powiedział Piotr Duda.

Następnie Piotr Duda zwrócił się do kandydata PiS na prezydenta, Andrzeja Dudy.

Drogi Andrzeju, niezależnie od tego jak skończą się te wybory, a głęboko wierze, ze wygramy te wybory, to pamiętaj, że przez te kilka miesięcy wykonałeś ciężką pracę i zdobyłeś to czego nie można kupić. Zaufanie wieli obywateli naszego kraju i zaufanie członków „Solidarności”. Jestem przekonany, ze gdziekolwiek będziesz, to tego zaufania nie możesz zawieść — powiedział szef Związku.

Następnie głos zabrał kandydat PiS na prezydenta, Andrzej Duda.

Aby zrealizować swój mandat, jedyny szczególny, dany prezydentowi przez naród, szczególnie ważny jest dialog społeczny. Jestem zwolennikiem tego dialogu. Prezydent jest nie tylko od tego żeby go prowadził, ale był tez jego patronem. Powinien zasypywać podziały w społeczeństwie, szukać porozumienia ponad partyjnymi koteriami. Bo on jest jedynym w ten sposób wybrany — powiedział Andrzej Duda.

Jeżeli ktoś mnie zapyta jaka będzie moja prezydentura, to niech nasze dzisiejsze spotkanie będzie dowodem tego, że ten dialog jest możliwy, że jest uczciwy, opary na wzajemnym zaufaniu. Wierzę, że to pierwszy krok do realizacji hasła i wierzę, że za kilka dni będziemy mogli to zacząć realizować — zapewnił Andrzej Duda.

Tekst i ilustracja:
http://wpolityce.pl/polityka/243327-solidarnosc-poparla-andrzeja-dude-zwiazkowcy-wzywaja-do-glosowania-na-kandydata-pis