Przeskocz do treści

Spotkanie apostolskie w obronie życia w Łagiewnikach

norbertpolakNorbert Polak

21 stycznia Anno Domini 2015 o godzinie 16:30 w Auli Papieskiej należącej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się spotkanie obrońców życia zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Spotkanie rozpoczął kustosz i rektor Kościoła Rektoralnego Sanktuarium ksiądz prałat dr Franciszek Ślusarczyk, który wygłosił przemowę o konieczności obrony życia. Wyjaśnił, że znajdujemy się w Auli Papieskiej, ponieważ Święty Jan Paweł II dbał o każde ludzkie życie, pochylając się nad człowiekiem. Ksiądz Ślusarczyk poprowadził modlitwę "Pod Twoją obronę".

wlagiewnikach1Następnie głos przejął dr inż. Antoni Zięba - prezes Polskiego Stowarzyszenia. Powiedział, iż impulsem do rozpoczęcia tego cyklu spotkań (10 spotkań w ciągu roku, prócz wakacji - następne 18 lutego) było ponowne uwięzienie kanadyjskiej obrończyni życia Mary Wagner, która przecież nie dawno modliła się z nami w Stolicy Miłosierdzia Bożego. Następnie prezes Stowarzyszenia omówił sprawę nielegalnego zalegalizowania pigułki antykoncepcyjnej "dzień po" w Polsce. Wskazał jej 3 działania, wśród których jest jedno działanie antykoncepcyjne. Powiedział, że w poważnych czasopismach piszę się o niej, fałszując ten fakt. Okazuje się, iż władza nie przejmuje się łamaniem prawa. Speaker w TVP mówił, że Unia uznała to zalecenie, natomiast minister, że nakazała - występuje tu zatem kłamstwo. Twierdzi się, że pigułka ta ma niby obniżyć ilość aborcji tradycyjnych, a na całym świecie, gdzie została wprowadzona, nie obniżyła się.

wlagiewnikach2Za jego życia - 36 lat działalności w obronie życia - nie było takiej potrzeby modlitwy jak teraz, a encyklika Evangelium Vitae (25 marca 1995) mówi o wielkiej i pilnej potrzebie modlitwy w intencji obrony życia. Doktor inżynier powiedział: "Nie ma większego daru niż dar wiary". Zaznaczył, że wiarę trzeba wzmocnić dobrą książką, filmem, spotkaniem z ludźmi. Przypomniał, iż w tej sali zaczęła się World Prayer for Life. Wspomniał słowa naszego Świętego rodaka Jana Pawła II z 7 czerwca 1979 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, skierowane do młodych, kiedy to wzywał do nieustannej modlitwy, między innymi słowami: "A jest to wezwanie najważniejsze". Dr inż. Antoni Zięba zaapelował, byśmy podjęli ten trud modlitwy i do niej zachęcili innych, bo trwa wielka walka. Codziennie tutaj ludzie modlą się w celach Krucjaty, a w każdą sobotę przeprowadzają adorację Najświętszego Sakramentu, a teraz, chcą wprowadzić coś nowego, czyli te comiesięczne spotkania, dlatego doktor inżynier Antoni Zięba zaprosił obecnych na następne spotkanie (18 lutego) i wezwał, by przyszli wraz z rodzinami, znajomymi i innymi. Zauważył, że wszyscy dostrzegamy, iż pojawiła się groźba kolejnej wojny światowej. Przypomniał słowa Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty. Błogosławiona mówiła o tym, że największym zagrożeniem dla pokoju jest zabijanie nienarodzonych. Dr inż. Zięba: "Gdyby zaprzestano aborcji, to Pan Bóg zaprowadzi pokój na całym świecie". Walka o życie jest walką o pokój. Zasygnalizował możliwość wzięcia adresu do premiera Kanady oraz darmowych materiałów pro-life rozdawanych przed Aulą Papieską. Zaalarmował, iż największy grzech to bierność. Życzył sobie, abyśmy utrzymali to dumne 1 miejsce w świecie pod względem obrony życia. My musimy szerzyć prawdę o życiu, o aborcji i o tym, że to Bóg jest Panem życia i śmierci.

wlagiewnikach3Zacytował z pamięci słowa Jana Pawła II, których wiele nosi ze sobą w sercu: ,, Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się... Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji. Jako Namiestnik Chrystusa, Wcielonego Słowa Bożego, mówię Wam: pokładajcie wiarę w Bogu, Stworzycielu i Ojcu każdej ludzkiej istoty. Ufajcie też człowiekowi, stworzonemu na obraz i podobieństwo Boże i powołanemu, by być dzieckiem Bożym. W Chrystusie Zmarłym i Zmartwychwstałym sprawa człowieka otrzymała już swój ostateczny wyrok: Życie zwycięży śmierć!". Dr inż. Antoni Zięba: "Chciejmy być więc sługami Chrystusa Zmartwychwstałego, bo w Nim życie człowieka jest ustalone". W ramach spotkania obejrzeliśmy 2 filmy pro-life: "Trzeci wyjątek" oraz "Wszystkie kontynenty za życiem". Po spotkaniu udaliśmy się do Bazyliki na Mszę Świętą z kazaniem księdza kustosza Franciszka Ślusarczyka w intencji ratowania życia człowieka oraz wyproszenia Miłosierdzia Bożego za grzechy przeciw życiu.