Przeskocz do treści

Spotkanie z p. majorem Jerzym Krusensternem, obrońcą Grodna

krakowniezaleznymkInformacja własna

Zdjęcia w tekście p. Alicja Rostocka. 

23 września w auli Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) miało miejsce spotkanie z p. majorem Jerzym Krusensternem, jednym z ostatnich obrońców Grodna w 1939 roku w 75. rocznicę tych wydarzeń.

20140923jk1Jerzy Krusenstern urodził się 22 sierpnia 1924 r. w Druskiennikach. Jest potomkiem arystokratycznego rodu, praprawnuk rosyjskiego admirała Adama Johanna von Krusensterna. W chwili wybuchu wojny miał 16 lat. Jako harcerz pełnił służbę w punkcie obserwacyjnym usytuowanym na wieży ciśnień w Druskiennikach, w pobliżu granicy polsko-litewskiej. W ramach Harcerskiej Służby Pomocniczej przy Korpusie Ochrony Pogranicza obserwował niemieckie samoloty. Następnie, jako ochotnik, znalazł się w Grodnie, gdzie uczestniczył w obronie miasta przed sowietami we wrześniu 1939 r. Przygotowywał butelki z materiałem zapalającym i dostarczał je do punktów obrony. Pod koniec tego roku, ostrzeżony przed aresztowaniem, przedarł się przez niemiecko-sowiecką granicę w okolicach Małkini a następnie dotarł do Warszawy. Od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. działał w AK. Przydział: 1 Kompania ppor. Lecha Kloca „Jasnego”, I pluton kpr. pchor. rez. piech. Ludwika Wolaka „Orlika”, drużyna kpr. pchor. Zbigniewa Tutaja „Nieboty”, placówka „Działo” (Dębica), II Zgrupowanie w Akcji „Burza” dowodzonym przez kpt. Romana Kanię „Rygla” – 5 PSK AK. Pod koniec wojny wstępuje do WiN. W czasie poboru wojskowego został aresztowany przez WUBP w Tarnowie, a następnie zwolniony po interwencji znajomego. Do 1956 r. wielokrotnie przesłuchiwany przez UB.

20140923jk2Od lat bardzo zaangażowany w działalność społeczną, szczególnie w środowiskach kombatanckich. Jest współzałożycielem Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wieloletnim jego wiceprezesem, a od 2004 r. prezesem. Był członkiem Prezydium Zarządu Okręgu Małopolska wiatowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezes Fundacji Muzeum Historii AK, Członek Rady Muzeum Armii Krajowej, współzałożyciel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Aktualnie Przewodniczący Zarządu Głównego w Krakowie Niezależnego Armii Krajowej. Często bierze udział w prelekcjach dla dzieci i młodzieży, z którymi ma bardzo dobry kontakt.

Tekst za: http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=753

I jeszcze linka do całego fotoreportażu, autorstwa p. Alicji Rostockiej:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/23Wrzesnia2014