Przeskocz do treści

Spotkanie z p. Tomaszem Strzyżewskim

miroslawborutaMirosław Boruta

5 grudnia 2014 roku, w gościnnych progach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 27, miało miejsce spotkanie z "żywą legendą" i największym demaskatorem PRL-U, p. Tomaszem Strzyżewskim. Spotkanie zorganizowane przez Studentów dla Rzeczypospolitej i Wydawnictwo "Prohibita".

tomaszstrzyzewski2Warto dopisać za Wikipedią, że: Tomasz Strzyżewski, na emigracji znany również jako Thomas Starski (ur. 21 grudnia 1945 w Lublinie) to niezależny publicysta, działacz emigracyjny. W 1977, po emigracji do Szwecji, opublikował Czarną Księgę Cenzury PRL, ujawniającą mechanizmy funkcjonowania cenzury w PRL. Skończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, po czym studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Ostatni dyżur w cenzurze poprzedzający urlop pełnił z 9 na 10 marca 1977 roku, do godz. 1.30. Około południa wyleciał z Krakowa do Warszawy, aby następnie dojechać pociągiem do Świnoujścia. Przez kontrolę celną przeszedł w marynarce i rozpiętym płaszczu, z materiałami przytwierdzonymi do pleców. Przeprawił się promem do Szwecji. W 1977 opublikował wywiezione dokumenty w książce Czarna Księga Cenzury PRL, wydanej przez Wydawnictwo Aneks. Jako działacz emigracyjny wspierał Konfederację Polski Niepodległej – prowadził jej Biuro Informacyjne. Publikował w kanadyjskim „Czasie”, „Głosie Polskim”, sztokholmskich „Wiadomościach Polskich”, „Słowie” Kongresu Polaków w Szwecji oraz prasie krajowej: „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Głos”, „Życie”.

wielkaksiegacenzuryPodczas spotkania, które było krakowską premierą wydania Księgi w Kraju - po 25 latach "wolnej Polski" mieliśmy okazję poznać autentycznego bohatera, którego wyczyn równać się może jedynie z samotną walką pułkownika Ryszarda Kuklińskiego czy - wystąpieniem Józefa Światły (wcześniej Izaak Fleischfarb) w latach pięćdziesiątych, choć pamiętajmy, że ten ostatni nie był - jak przywołani wyżej Polacy - bohaterem lecz lewackim zbrodniarzem.

Pokazanie czym jest cenzura, i że w ogóle jest (bo trzeba wiedzieć, że na informacje, iż w PRL jest cenzura był zapis cenzorski!), czym jest autocenzura i cenzura redakcyjna jest wielką zasługą p. Tomasza Strzyżewskiego. Odczuliśmy, że jest to także jego wielka misja, którą do dzisiaj realizuje.

20141205tsWystarczy spojrzeć wnikliwej na obecną III RP (a może PRL-bis), by dostrzec, kto wie czy nie głębsze pokłady autocenzury czy cenzury redakcyjnej w czasopismach wysokonakładowych i w pismach naukowych, na ekranach kin i na deskach teatrów. Zakłamanie i "politpoprawność", manipulacje i zwały propagandy. Tym większa chwała należy się p. Tomaszowi Strzyżewskiemu pionierowi, który przetarł szlaki.

A że sprawa jest wciąż aktualna świadczą niektóre wypowiedzi i (po prostu wredne) pytania zadawane z sali. Bój trwa, bądźmy odważni na drodze prawdy. Warto być Polakiem, warto by Polska trwała i zwyciężała.

Zapraszamy Państwa także do obejrzenia zdjęć ze spotkania, autorstwa p. Elżbiety Serafin:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/5Grudnia2014es
oraz filmowej relacji z promocji "Wielkiej księgi cenzury PRL" w Warszawie, 29 listopada 2014 roku:


• https://www.youtube.com/watch?v=fkkHzWMQmFA