Przeskocz do treści

Uczestnicy KMP spotkali się z Szefem Gabinetu Prezydenta

prezydentplFotografie w tekście p. Grzegorz Jakubowski.

Szef Gabinetu Prezydenta Adam Kwiatkowski spotkał się w czwartek z uczestnikami Kongresu Młodzieży Polonijnej oraz delegatem KEP ds. duszpasterstwa emigracji bp Wiesławem Lechowiczem.

20160719ak1- Bez Kościoła polskość poza granicami tak pięknie by nie trwała - powiedział minister Kwiatkowski.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że Kongres Młodzieży Polonijnej jest ważną inicjatywą z dwóch powodów. Po pierwsze jest to - jak mówił - "preludium Światowych Dni Młodzieży", które rozpoczną się w przyszłym tygodniu, a po drugie jest spotkaniem młodych ludzi, którzy mimo że mieszkają poza granicami Polski, "czują się Polakami i o Polsce pamiętają".

20160719ak2- To jest ten moment, kiedy trzeba wam za to podziękować, jak również tym, którzy się wami na co dzień opiekują: rodzicom, duszpasterzom, nauczycielom. Myślę, że bez Kościoła ta polskość by tak pięknie nie trwała - powiedział minister Kwiatkowski.

Jak zaznaczył, szacuje się, że Polonia na całym świecie liczy około 20 mln ludzi. Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda podczas swych podróży zagranicznych spotyka się z reprezentantami Polonii w danym kraju. Podkreślił, że te spotkania to zaproszenie wszystkich Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju, do budowania "wspólnoty, której na imię Polska".

20160719ak3Delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz podziękował Kwiatkowskiemu za zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Według niego jest to dowód otwartości prezydenta Dudy i jego kancelarii na Polonię, a także dowód doceniania przez prezydenta środowiska duszpasterstwa polonijnego.

Bp Lechowicz podziękował za docenianie przez prezydenta tego, że "Polacy żyjący poza granicami kraju są również częścią narodu polskiego i nie tylko mogą, ale też powinni, tworzyć jego teraźniejszość i przyszłość".

20160719ak4- Nie ma zagrożenia, jak dotychczas myślano, jeśli chodzi o współpracę Kościoła, szkoły i rodziny. Wręcz przeciwnie. Im większa będzie współpraca, harmonia pomiędzy tym trzema podmiotami, tym więcej wszyscy będziemy mieli z tego korzyści. Dlatego chciałbym złożyć na ręce pana ministra podziękowania dla prezydenta za docenienie wagi współpracy między państwem, Kościołem i rodzinami - powiedział bp Lechowicz.

20160719ak5Kongres Młodzieży Polonijnej to pierwsze w historii spotkanie młodzieży z całego świata, mającej polskie pochodzenie. Celem kongresu jest stworzenie przestrzeni do współpracy młodzieżowych środowisk polonijnych i zachęcenie ich do wymiany doświadczeń.

Kongres objął patronatem prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.Po pobycie w Warszawie uczestnicy Kongresu wyjadą do Krakowa, aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. (PAP)

Za: http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,384,uczestnicy-kmp-spotkali-sie-szefem-gabinetu-prezydenta.html