Fotografie w tekście, p. Andrzej Kalinowski.
W ubiegły czwartek (20 lutego 2014 roku) gościem naszego Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej w Nowej Hucie była p. Aleksandra Szemioth, prezes Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
Opowiadała o losach Polaków wywiezionych w głąb Rosji w czasie II wojny światowej – „Sybiraków”. Mogliśmy wysłuchać wielu historii związanych z deportacją, a także poznać wspomnienia bezpośredniego świadka deportacji na Syberię.
Gdy 17 września 1939 roku rozpoczęła się okupacja rosyjska, w wkrótce potem wywózki, wydawało się, że są to operacje przeprowadzane w sposób chaotyczny.
Dzisiaj jednak wiemy, że Rosjanie mieli ściśle przygotowany, morderczy plan. Świadczy o tym choćby fakt przewozu ludzi z polskich terenów administrowanych przez państwo litewskie, na tereny administracyjnie należące do Rosjan.
Nie da się zapomnieć życia na dalekim stepie w północnym Kazachstanie. Szczególnie strachu i nieustannego głodu.
Dopiero w 1989 roku Sybiracy mogli opowiedzieć co przeżyli na zesłaniu. Od samego początku do Związku Sybiraków tłumnie przychodzili Sybiracy, którzy w końcu mogli opowiedzieć o swoich dramatycznych losach.
Komisja historyczna, wówczas dzięki wsparciu śp. Andrzeja Przewoźnika, który jest jedną z Ofiar tragedii smoleńskiej, wydała 14 tomów wspomnień osób, które przeżyły sowieckie zesłanie.
Powstała również nowa instytucja – Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje tam grupa młodych naukowców pod kierownictwem dr. Huberta Chudzio.
Spotkanie wywarło na uczestnikach duże wrażenie. Przez ponad dwie godziny słuchali wzruszających historii i wspomnieniach z „nieludzkiej ziemi”.
Zapraszamy Państwa także do obejrzenia relacji filmowej, autorstwa p. Moniki Oleksy, którą wzbogacają zdjęcia pp. Moniki Oleksy i Andrzeja Kalinowskiego:
• http://www.youtube.com/watch?v=8sUksp9t_iE