Informacja prasowa
Niech marszałek województwa zapewni komunikację zastępczą do lotniska w Balicach. Interpelacja radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Ruszyła przebudowa trasy kolejowej z Dworca Głównego w Krakowie do lotniska w Balicach. Na osiemnaście miesięcy przestanie jeździć kolejka, z której co miesiąc korzystało ponad 20 tysięcy osób. Marszałek Województwa Małopolskiego, który odpowiada za regionalne połączenia kolejowe nie ma zamiaru organizować komunikacji zastępczej. Z taka decyzją nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Pasażerowie będą teraz musieli korzystać z taksówek, prywatnych samochodów lub autobusów MPK. Miejskie autobusy kursują na lotnisko z częstotliwością co 20 minut. Władze nie przewidują dodatkowych połączeń. Twierdzą, że obecne natężenie połączeń z Balicami jest wystarczające, a przecież z prostego wyliczenia wynika, że dziennie przybędzie na liniach do lotniska min. 700 pasażerów.
Grzegorz Biedroń – w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego - złożył dziś na ręce przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego interpelację sugerującą rozważenie utrzymania połączenia kolejowego Kraków – Balice na czas remontu lub zapewnienia przez marszałka województwa pasażerom komunikacji zastępczej umożliwiającej zapewnienie godnych warunków podróży dla pasażerów, w postaci choćby dodatkowych autobusów na trasie miedzy dworcem Głównym, a lotniskiem. „Remont linii kolejowej planowo potrwa półtora roku. Z doświadczenia ostatnich lat wiemy, że wszystkie tego typu remonty trwały dłużej. Nie możemy zatem dopuścić do narastania problemów komunikacyjnych z lotniskiem. Musimy ułatwiać, a nie utrudniać pasażerom korzystanie z lotniska. Leży to w interesie Krakowa i całego regionu” – komentuje radny Biedroń.
Interpelacja radnych Prawa i Sprawiedliwości
Kraków, dnia 5 lutego 2014 r.
Szanowny Pan Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Klub Prawa i Sprawiedliwości z dużym zaniepokojeniem obserwuje rozwój sytuacji w zakresie przewozów kolejowych na terenie województwa małopolskiego. Działania podejmowane przez spółkę Przewozy Regionalne i Zarząd Województwa sprawiają wrażenie chaotycznych i nieprzewidywalnych. Liczba pasażerów Przewozów Regionalnych w Małopolsce zmniejszyła się w ubiegłym roku o 30%. Nadzorowane przez PKL modernizacje linii kolejowych są źle prowadzone i opóźnione w niektórych przypadkach nawet o kilka lat.
Przykładem błędnej polityki w tym zakresie jest zamknięcie połączenia kolejowego Krakowa z lotniskiem Balice. Po raz kolejny realizowana inwestycja kolejowa wiąże się z całkowitym wyeliminowaniem ruchu pasażerskiego na długi okres czasu. Lotnisko im. Jana Pawła II utrzymuje swoja pozycję konkurencyjna w Polsce. Pozbawianie na okres do 2015 roku pasażerów lotniska możliwości komunikacji kolejowej z drugim co do wielkości miastem w kraju jest działaniem szkodliwym dla pozycji konkurencyjnej Balic. Miesięcznie z tej linii kolejowej korzystało ok 30 tysięcy pasażerów, którzy po tym remoncie mogą już nie powrócić tak jak to się stało w przypadku innych modernizowanych połączeń kolejowych. Dodatkowo nawet po ukończeniu modernizacji tej linii nie będzie możliwości jeszcze przez dłuższy czas wykorzystywania pociągów elektrycznych.
Zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośba o pilne zwołanie spotkania, którego celem będzie ustalenie innego harmonogramu prac modernizacyjnych na tej linii i rozważenie utrzymania ciągłości połączenia kolejowego w trakcie prac lub wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej zapewniającej godne warunki podróży.
W imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Grzegorz Biedroń, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości