Przeskocz do treści

Kaplica Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty na Prądniku Czerwonym

kaplicaswjanow1Informacja i ilustracje za Wikipedią: W 1594 kardynał Jerzy Radziwiłł wyraził zgodę na postawienie w tym miejscu kaplicy. Drewniana kaplica wybudowana w 1604 niebawem spłonęła. Obecna murowana, wzniesiona została w 1642. Fundatorem był przeor krakowskich dominikanów Jan Morski. Konsekrowana została przez biskupa krakowskiego Tomasza Oborskiego, pod wezwaniem śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Do 1910 w ołtarzu głównym znajdował się wizerunek Matki Boskiej Łaskawej do którego w hołdzie, w dzień odpustu św Jana Chrzciciela przybywało z procesją Bractwo Różańcowe z kościoła Dominikanów.

Barokowa kaplica jest budowlą centralną nakrytą kopułą z latarnią. Nad portalem znajduje się tablica erekcyjna z 1642. Wewnątrz kaplicy zachowała się polichromia z XVIII wieku wyobrażająca sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Na ścianie znajduje się epitafium Jana Andrzeja Gorizuttiego, chorążego wojsk cesarskich, który zginął w 1657 podczas wyzwalania Krakowa z rąk szwedzkich.

kaplicaswjanow2Kaplica została wybudowana na terenie należącym do klasztoru Dominikanów, dlatego w otoczeniu budowli znajduje się cmentarzyk z XVIII wieku, na którym chowano zakonników dominikańskich zmarłych na panującą wówczas zarazę. Obecnie kaplica znajduje się w parafii św. Jana Chrzciciela, a obok niej usytuowany jest kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 80. XX wieku.

W trakcie remontu finansowanego przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa rozpoczętego w 2008 znaleziono XVII-wieczne zacheuszki. Okazało się też, że autor polichromii namalował latarnię w stylu mauretańskim.

Zapraszamy jeszcze Państwa do obejrzenia zdjęć z wnętrza Kaplicy. Autorem fotografii jest p. Mirosław Boruta, a na zdjęciach widzimy obecnego proboszcza parafii - księdza mgr. lic. Jerzego Serwina, R. M.:
https://picasaweb.google.com/103511753291993799832/9Czerwca2015