Przeskocz do treści

Ponowne otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie

wpolityce14 marca 2014, w piątek odbędzie się ponowne otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. 15 marca zaś obchodzone jest narodowe święto Węgier wybuchu Powstania 1848/49 i walki o wolność.

Z tych dwóch okazji w piątek 14 marca o godz. 7.30 na Wawelu u św. Jadwigi królowej sprawowana będzieMsza św. w intencji Polaków i Węgrów, o wierność dziedzictwu św. króla Stefana, św. Jadwigi i innych wspólnych Świętych i Błogosławionych. Mszy św. będzie przewodniczył bp. Jan Zając z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie znajduje się węgierska kaplica Communio Sanctorum, w której przechowywane są relikwie św. Stefana.

pielgrzymkawegrowKraków dla Węgrów od wieków pełnił szczególną rolę. Tam urodził się św. Władysław – László, drugi największy król Węgier, tam żyły bł. Salomea i św. Kinga, a później św. Jadwiga Uniwersytet Jagielloński przez wieki był głównym ośrodkiem akademickim dla Węgrów. Pierwszy konsulat węgierski otwarty został już w 1918 r. i działał jeszcze po wkroczeniu wojsk niemieckich. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1994 r., w czym swój wielki udział miał prof. István Kovács. Decyzją węgierskiego rządu socjalistów i liberałów konsulat został zamknięty w 2009.

Główna uroczystość otwarcia konsulatu generalnego odbędzie się w Sukiennicach o godz. 16.00, weźmie w niej udział minister spraw zagranicznych Węgier János Martonyi. Konsulem generalnym Węgier w Krakowie jest Adrienne Körmendi.

(Od Redakcji): Komplet informacji o polsko-węgierskich związkach i wkładzie w nie Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki znajdą Państwo pod tagiem:
https://www.krakowniezalezny.pl/tag/wegry-magyarorszag

Za: http://wpolityce.pl/depesze/76305-otwarcie-konsulatu-generalnego-wegier-w-krakowie